Grafika-naglowek strony
Poznaj gminę: Tępcz

TĘPCZ

Tępcz (Tempcz) - Pierwsza wzmianka o Tępczu pochodzi z 1354 roku. Należała do rycerza, a obowiązywały w nim prawa polskie. Zabudowania gospodarskie pochodzą z okresu międzywojennego i powojennego. Mieszkańcy tej miejscowości wspaniale wykorzystali warunki naturalne doliny rzeki Łeby. Budowali gospodarstwa pozostawiając w centrum wsi pastwisko, gdzie głęboka dolina okresowo wypełniała się ciekiem wodnym stanowiącym naturalny wodopój dla trzody chlewnej.

W czasie drugiej wojny światowej Tępskie Lasy były schronieniem dla partyzantów z "Gryfu Pomorskiego". Do dziś znajduje się w lesie mogiła zamordowanych partyzantów.

W 1978 roku archeolodzy odnaleźli w Tępczu cmentarzysko kurhanowe kamienne z wczesnej epoki brązu.

Wieś Tępcz usytuowana w przełomie rzeki Łeby należy do jednej z piękniejszych miejscowości krajobrazowych na Kaszubach - można mieć wrażenie, że jest się w Bieszczadach lub Gorcach. Dodatkową atrakcją są pomniki przyrody, do których należą m.in. 150 letnie drzewa : dwa buki i jeden dąb. Drzewa te mają po 25 m wysokości. Pozostałe pomniki przyrody - 9 głazów narzutowych, wśród których obwód największego wynosi 13 m, szerokość 3,4 m, a długość 3,3 m - są nie mniej interesujące.

Dziś Tępcz liczy 319 mieszkańców. Posiada dwie placówki handlowe i 3 punkty usługowe.

Opracowała: Maria Krośnicka

Powrót